جراحی-زیبایی-بینی

واقعیت هایی که درباره جراحی زیبایی بینی نمی دانید

آنچه می خوانید...
به post امتیاز دهید
جراحی-بینی

بینی، به عنوان یکی از مهمترین فاکتور های زیبایی چهره هر فرد می باشد. در صورتی که در بینی اختلال ظاهری وجود داشته باشد، فرد ممکن است اعتماد به نفس خود را از دست داده و کیفیت زندگی وی خدشه دار گردد. هم زمان با انجام جراحی زیبایی بینی می توان جراحی انحراف بینی و جراحی پولیپ بینی نیز انجام داد. لذا در برخی موارد می توان از جراحی بینی به عنوان یک جراحی درمانی نیز یاد شود. با ما همراه باشید تا بیشتر در خصوص انواع حراجی زیبایی بینی، مزایا و معایب آن بدانید.

دسترسی سریع به بخش های مهم مقاله

مزایای-جراحی-بینی
هزینه-جراحی-بینی
سوالات-متداول-جراحی-بینی

آناتومی داخلی بینی

ساختار داخلی بینی، از اجزای غضروفی و استخوانی تشکیل شده اند که عبارتند از:

 • استخوان بینی که در بالای بینی قرار گرفته است، پشتیبان بینی به حساب می آید و وظیفه نگهداری از بخش های بالایی بینی را بر عهده دارد. استخوان های بینی، پل بینی را تشکیل می دهند. حین جراحی بینی، موقعیت این استخوان ها تغییر پیدا می کنند.
 • غضروف تیغه بینی: تیغه بینی، مانند یک دیوار بینی را به دو بخش تقسیم کرده و نگهدارنده بینی می باشد.
 • غضروف فوقانی جانبی: این غضروف ها در یک سوم میانی بینی وجود دارند و از بالا با استخوان های بینی و از پایین با غضروف های تحتانی جانبی مجاورت دارند.
 • غضروف تحتانی جانبی: این غضروف ها نوک بینی را تشکیل می دهند که آن را اصطلاحا آلار (به معنای شبیه بال) می نامند. و ساختار آن به طور مستقیم روی ظاهر نوک بینی تاثیر گذار است، به همین دلیل در جراحی بینی در صورت نیاز، اندازه و شکل این غضروف ها اصلاح می شوند.

جراحی زیبایی بینی چیست؟

جراحی زیبایی بینی یا جراحی رینوپلاستی یکی از روش های اصلاح فرم بینی می باشد. در این جراحی با تغییر در ساختار غضروف  و استخوان بینی و حذف نواحی نافرم مانند قوز، کجی و انحراف می توان، اختلالات ظاهری و نقایص بینی فرد را رفع نمود. همچنین در مواردی می توان هم زمان با جراحی زیبایی بینی، اقدام به جراحی رفع اختلال در تنفس، شکستگی های بینی، جراحی انحراف بینی و جراحی پولیپ بینی نمود. در انجام جراحی بینی از روش ها و تکنیک های مختلفی استفاده می گردد.

در آزمونی که در روبرو مشاهده می کنید، می توانید متوجه شوید که آیا بینی شما نیازی به جراحی دارد یا خیر.

آیا بینی من نیاز به عمل جراحی دارد؟

انجام این آزمون به شما کمک می کند تا متوجه شوید نیاز به عمل جراحی بینی دارید یا خیر.

۱ / ۴

آیا بینی شما با سایر اجزای صورتتان تناسب دارد؟

۲ / ۴

آیا بینی شما بدفرم و قوز دار یا بیش از حد پهن و بزرگ می باشد؟

۳ / ۴

آیا در اثر شکستگی، سانحه یا تصادف بینی شما آسیب دیده است؟

۴ / ۴

آیا احساس می کنید بینی شما ظاهر مناسبی ندارد و اعتماد بنفس شما را کاهش داده؟

امتیاز شما

۰%

تماس-با-دکتر-سرشارزاده

مزایای جراحی زیبایی بینی

همان طور که گفته شد جراحی بینی برای متناسب سازی و رفع معایب بینی استفاده می گردد. در نتیجه آن، بینی ظاهری بهتر پیدا کرده، اعتماد به نفس فرد افزایش یافته و او می تواند حضور پر رنگ تری در جامعه داشته باشد. معایبی که با استفاده از جراحی زیبایی بینی رفع می گردد، شامل سایز بزرگ بینی، رفع قوز، تغییر سایز سوراخ های بینی می باشد. جراحی بینی با رفع پولیپ و انحراف می تواند به زیبا سازی بینی کمک کند. همچنین ظاهر بینی استخوانی و گوشتی با جراحی زیبایی بینی کاملا بهبود می یابد.

با رفع مشکلات داخلی بینی، کیفیت تنفس و اکسیژن رسانی بدن بهبود یافته و فرد می تواند زندگی بهتری را تجربه نماید. بهبود کیفیت تنفس از ابتلا به بیماری هایی نظیر ناراحتی قلبی، آلزایمر، گرفتگی عضلات و نفس تنگی جلوگیری می نماید. در اسلاید زیر چند نمونه کار جراحی بینی توسط دکتر پژمان سرشار زاده را می توانید مشاهده کنید:

چنانچه بینی شما نیاز به جراحی دارد و می خواهید مشاوره های لازم در این زمینه را از دکتر پژمان سرشارزاده بگیرید، فم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

نام و نام خانوادگی
Phone
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

سن مناسب جراحی زیبایی بینی

در دوران بلوغ که فرد در حال رشد است، بینی دستخوش تغییر می گردد. لذا به دختران و پسران توصیه می شود که برای داشتن نتیجه بهتر از جراحی زیبایی بینی تا پایان سن بلوغ صبر نمایند. برای کسب اطلاعات مفید درباره بهترین سن برای جراحی بینی، ویدئوی روبرو که برای شما تهیه کردیم را مشاهده کنید:

بینی انسان تا پایان سن بلوغ که صفحات رشد بسته شود، رشد می نماید. گاهی بینی متورم شده و حالت گوشی پیدا می کند که این تغییرات به دلیل ترشح هورمون های بلوغ می باشد. این علائم معمولا بعد از سن بلوغ رفع می گردد و بینی شخص ممکن است تغییر سایز بدهد. لذا به منظور انجام جراحی بینی ضروری است که شخص تا پایان سن بلوغ صبر نماید.

 همچنین ممکن است دیگر اجزا صورت نیز تغییراتی داشته باشند و پس از انجام جراحی و اتمام سن بلوغ با هم خوانی نداشته باشند. لذا به دختران و پسران توصیه می شود که برای داشتن نتیجه بهتر از جراحی زیبایی بینی تا پایان سن بلوغ صبر نمایند.

انواع مشکلات ظاهری بینی

همان طور که گفته شد، افراد به دلیل مشکلات ظاهری و زیباتر شدن به جراح زیبایی مراجعه می نمایند. مشکلات ظاهری بینی اغلب به دلیل وجود عارضه بینی گوشتی، استخوانی، کجی و بزرگی بینی می باشد.

روش جراحی زیبایی هر یک از این مدل از بینی ها با یکدیگر متفاوت می باشد. در ادامه به بررسی ویژگی بینی گوشتی و استخوانی می پردازیم.

ویژگی بینی گوشتی چیست؟

این گونه از بینی ها دارای پوست ضخیم همراه با غدد چربی و غضروف نرم تر با نوک پهن و بزرگ می باشد. با انجام جراحی زیبایی بینی مشکل افتادگی و پهن بودن بینی کاملا رفع می گردد.

جراحی بینی گوشتی سخت تر از جراحی بینی استخوانی می باشد، زیرا تراشیدن و فرم دهی غضروف های نازک و نرم بسیار دشوار می باشد. دوران بهبود و نقاهت جراحی زیبایی بینی گوشتی از بینی استخوانی بیشتر می باشد و بیمار باید صبور بوده و گاهی تا ۲ سال به منظور مشاهده فرم نهایی بینی صبر نماید. به دلیل اینکه به دلیل ضخامت بیشتر پوست و ویژگی هایی که بینی گوشتی دارد، میزان تورم بعد از عمل جراحی بیشتر می باشد.

قبل-عمل-گوشتیبعد-عمل-گوشتی

 ویژگی بینی استخوانی چیست؟

بعد-عمل-استخوانیقبل-عمل-استخوانی

بینی استخوانی، دارای پوست نازک تر و غضروف های سخت تر می باشد. جراحی بینی استخوانی بیشتر به منظور رفع نمودن قوز و برامدگی بینی انجام می شود. قوز ایجاد شده روی بینی ممکن است بر اثر ژنتیک یا عوامل محیطی مانند تصادف و سانحه ایجاد شده باشد که توسط جراحی بینی استخوانی رفع می گردد. تراشیدن و فرم دهی بینی استخوانی بسیار ساده بوده و غالبا نتایج بسیار خوبی از جراحی حاصل می گردد. این مدل از بینی دوران بهبود کوتاهتری داشته و زیباجو سریعا پس از جراحی نتایج و تغییرات ظاهری را مشاهده می نماید.

این نوع بینی از استحکام بالایی برخوردار است و اجزای بینی و غضروف ها قابل مشاهده است.

مدل های جراحی زیبایی بینی

پس از اینکه پزشک بینی را معاینه می نماید، با توجه به مشکلات ظاهری، نظر بیمار و تناسب با دیگر اجزا صورت، اقدام به انتخاب مدل و جراحی بینی می پردازد. مدل های انتخابی شامل، بینی طبیعی، بینی نیمه فانتزی و بینی فانتزی می باشد. امروز بینی نیمه فانتزی و طبیعی از محبوبیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده اند. زیرا این مدل از بینی ها با گذر زمان و افزایش سن، مناسب تر می باشد. در هر صورت در انتخاب مدل جراحی زیبایی بینی حتما با پزشک مشاوره نمایید وجنبه تناسب صورت را جدی بگیرید.

ویژگی عمل بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی که بیشتر طرفدارانش آقایان می باشند، در اکثر اوقات صرفا برای رفع مشکلات ظاهری و تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگی های بینی طبیعی، میزان فاصله بینی با لب و چانه می باشد که توسط بهترین جراح بینی و بر حسب تناسب با سایر اجزای صورت صورت می پذیرد. در جراحی بینی طبیعی، اندازه بینی بیش از حد کوچک نمی شود و قوس روی بینی هم کم می باشد.

جراحی بینی فانتزی یا عروسکی

این مدل از جراحی نیازمند تخصص زیادی می باشد. در این مدل از جراحی زیبایی، که به مدل سربالا نیز معروف است، بینی زیباجو بسیار کوچک شده و ممکن است مشکلات تنفسی ایجاد گردد.

همچنین در انتخاب این مدل جراحی بینی حتما باید تناسب بینی با دیگر اعضا چهره بررسی شود.

جراحی نیمه فانتزی بینی

این مدل از جراحی زیبایی بینی، ترکیبی از دو مدل قبلی می باشد. این مدل از جراحی بینی امروز پرطرفدارترین در میان خانم ها می باشد. در این جراحی علاوه به حل مشکلات ظاهری، قوس و حالت عروسکی نیز کمی اعمال می گردد.

آپارات-دکتر-سرشار-زاده

انتخاب بهترین جراح بینی

انتخاب جراح بینی مناسب مهمترین گام در جراحی زیبایی بینی می باشد. به منظور انتخاب بهترین جراح باید به صفحه اینترنتی یا اینستاگرام دکتر مراجعه، رزومه پزشک و جراحی های انجام شده بررسی گردد. در صورتی که جراحی ها مطابق سلیقه باشد، باید به پزشک مراجعه و در خصوص جراحی مشاوره گردد. امروز پزشکان با استفاده از نرم افزار ها و روش های خاصی می توانند نتایج دقیق بعد از عمل را به بیمار نشان دهند. باید توجه شود که جراحی زیبایی بینی تا پایان عمر با انسان همراه می باشد، لذا ضروری است که بهترین و مجرب ترین جراح انتخاب گردد.

جست و جو در شبکه های اجتماعی و گوگل

امروزه با پیشرفت فناوری، با سرچ در موتور جست و جوی گوگل یا شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر، لینکدین و … درباره جراح بینی که می خواهید انتخاب کنید اطلاعات بدست آورید.

سرچ-در-گوگل

پرس و جو و بررسی میزان رضایمتندی از جراح

پرس-و-جو

شما می توانید با مراجعه به مطب پزشک یا سوال از آشنایان و افرادی که نزد جراح مورد نظر شما جراحی بینی انجام داده اند، از کیفیت کار پزشک و میزان رضایتمندی از جراحی اطلاعات کسب کنید.


بررسی سوابق کاری و تحصیلی پزشک

بررسی رزومه تحصیلی پزشک از جمله موارد مهم قبل از یافتن جراح بینی می باشد. جراح بینی باید تخصص و تحصیلات دانشگاهی در زمینه گوش و حلق و بینی را داشته باشد و تجربه و مهارت کافی در این زمینه بدست آورده باشد. زیرا جراحی بینی یک عمل حساس و مهم است که به دقت و دانش بالایی نیاز دارد. داشتن جراحی های موفق در رزومه کاری پزشک یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه کنید.

بررسی-سوابق-کاری-پزشک

چرا دکتر پژمان سرشار زاده ؟

تخصص در زمینه ی جراحی زیبایی صورت و بینی
گذراندن دوره ی پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل سال ١٣٨۶
دوره ی تخصصی گوش و حلق و بینی، و جراحی سر و گردن در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
گواهینامه پزشکی از کشور کانادا
لایسنس نظام پزشکی کانادا از سال ٢٠١۴
عضو انجمن پزشکان کانادا
سابقه فعالیت بیمارستان سانی بروک تورنتو

ویس رضایت یکی از بیماران عزیز که برای جراحی بینی به دکتر سرشارزاده مراجعه کرده بودند را بشنوید.
ماوراطب-دکتر-سرشار-زاده

جراحی مجازی چیست؟

برخی از افراد نگرانی های زیادی در خصوص نتیجه جراحی بینی دارند. جراحی مجازی روش نوینی می باشد که با کمک آن می توان از نتایج عمل اطمینان حاصل نمود.

در این روش با استفاده از اسکن سه بعدی صورت شخص اسکن و نتیجه جراحی زیبایی به صورت سه بعدی نمایش داده می شود. این روش به بیمار این امکان را می دهد که نقایصی که در نتیجه جراحی ممکن است وجود داشته باشد را قبل از جراحی اصلاح نماید.

قالب کنترلی بینی چیست؟

این قالب با کمک عکس های سه بعدی ساخته و منحصر به هر فرد ساخته می شود و به جراح کمک می کند که مشکلات و قوس های اضافی بینی به آسانی رفع گردد. در این روش بیمار می تواند نتایج جراحی را پیش از اقدام، مشاهده نماید.

آزمایشات و تصاویر مورد نیاز قبل از جراحی زیبایی بینی

پس از مراجعه به پزشک متخصص، پزشک اقدام به معاینه و بررسی ظاهر بینی می نماید. در همان جلسه مشاوره زمان عمل، هزینه و مدل انتخابی اعلام می گردد، همچنین آزمایشات قبل جراحی بینی که برای بیمار لازم است، به او اطلاع داده می شود. پزشک به منظور کسب اطلاعات در خصوص داخل بینی و احتمال وجود انحراف، عکس سی تی اسکن را تجویز می نماید. همچنین به منظور بررسی سابقه بیماری زمینه ایی آزمایش خون تجویز می گردد.

در روز جراحی زیبایی بینی همراه داشتن نتایج آزمایش و سی تی اسکن الزامی می باشد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

قطع مصرف الکل و دخانیات

دو هفته قبل از انجام جراحی زیبایی بینی الزامی است که مصرف دخانیات به منظور طولانی شدن روند بهبود و افزایش ریسک کبودی و خونریزی، قطع شود.

معاینه و مشاوره قبل عمل بینی

قبل از جراحی بینی باید بینی شما توسط جراح معاینه شود و وضعیت ساختار استخوان و غضروف های بینی شما بررسی گردد. چنانچه هر گونه سوالی درباره جراحی بینی دارید با پزشک خود مطرح نمایید.

ناشتا بودن قبل جراحی بینی

باید توجه داشته باشید گه از ۸ ساعت قبل از جراحی نباید به هیچ عنوان چیزی بخورید و بیاشامید، زیرا در روند جراحی خلل وارد می کند.

عدم مصرف برخی داروها

مصرف داروهایی مانند داروهای ضد انعقاد خون با مشورت پزشک مربوطه قبل از جراحی باید قطع شود. در صورت مصرف هر گونه دارو یا ابتلا به هر گونه بیماری پزشک خود را در جریان قرار دهید.

جراحی بینی چگونه انجام می شود؟

در روز جراحی و پس از مراجعه بیمار چک آپ نهایی آزمایش خون توسط متخصص بیهوشی انجام و در صورت عدم احتمال ایجاد مشکلات در نتیجه بی هوشی، برگه تاییدیه امضا می گردد.

سپس به بیمار لباس مناسب پوشانده و به اتاق جراحی راهنمایی می گردد. در این مرحله پرسنل اتاق عمل مجددا در خصوص مدل جراحی مورد علاقه بیمار پرسش نموده و بیمار را به منظور جراحی آماده می نمایند. در این بخش به بررسی مراحل جراحی بینی می پردازیم:

مراحل جراحی بینی

مرحله اول بیهوشی

قبل از انجام جراحی بینی، بیمار نباید هوشیار باشد تا جراح بتواند با آرامش خاطر جراحی را انجام دهد. از این رو بیهوشی قبل عمل انجام می شود. معمولا جراحی بینی با بیهوشی عمومی صورت می پذیرد. اما ممکن است از بی حسی موضع تا آرام بخش وریدی نیز استفاده گردد.

مرحله دوم برش بینی

جراح، قبل از اینکه جراحی را شروع کند، نواحی که نیاز به برش دارد را علامت گذاری می کند تا برش ها با ظرافت و دقت بالایی انجام گردد. البته برش بینی در جراحی بینی باز و بسته متفاوت می باشد و بر اساس نوع جراحی، جراح برش ها را ایجاد می نماید تا دسترسی به داخل بینی انجام شود.

مرحله سوم رفع ایرادات بینی

آن بخش هایی از بینی که نیاز به تغییر و رفع ایراد دارد، توسط جراح انجام شده و نواقصی مانند قوز، انحراف تیغه بینی، مشکلات غضروف بینی و … اصلاح می شود.

مرحله چهارم بخیه و گچ بینی

در مرحله آخر نواحی که برش خورده بود، بخیه زده می شود و پس از آن بینی گچ گرفته شده و پانسمان می شود.

جراحی-انحراف-بینی

انواع روش های جراحی بینی

برای جراحی زیبایی بینی دو روش باز و بسته وجود دارد. روش انجام جراحی بینی بر اساس صلاحدید پزشک انتخاب می شود. جراحی زیبایی بینی امروزه با تکنیک باز و بسته امکان پذیر می باشد. تکنیک بسته بیشتر مناسب مواردی می باشد که مشکلات ظاهری بیمار کمتر بوده و در مواردی که زیبا جو نگران رد بخیه جراحی است، کاربرد دارد. در ادامه به بررسی این تکنیک ها پرداخته شده است.

جراحی بینی به روش بسته

در این نوع از جراحی زیبایی بینی از برش و بخیه در خارج از بینی استفاده نمی گردد و با استفاده از سوراخ های ریزی که در بینی ایجاد می گردد به ناحیه مورد نظر دسترسی و اقدام به اصلاح می گردد. این روش بیشتر مناسب نا هنجاری های جزئی می باشد.

مزایای جراحی بینی به روش بسته

این روش بیشتر مناسب بینی ها با ایرادات جزئی می باشد. به دلیل عدم برش بینی از خارج، رد جراحی در این تکنیک در خارج ار بینی وجود ندارد و روند بهبود سریعتر می باشد. زمان انجام آن کوتاهتر بوده و تورم، درد و کبودی بسیار محدود می باشد.

جراحی بینی به روش باز

در این روش در بیرون و درون بینی برش هایی اعمال و پوست بینی بلند می گردد و سپس هر گونه تغییری بر روی بینی انجام می می شود. پس از اتمام داخل بینی بخیه جذبی شده و پوست سرجای اولیه بر می گردد، بیرون بینی بخیه و از گچ و پانسمان استفاده می گردد.

اقدامات پس از جراحی بینی

اقدامات مناسب پس از جراحی می تواند در فرم بینی و مشاهده نتایج بهتر حائز اهمیت باشد.

 • پس از اتمام جراحی، زیباجو توسط همراه در همان روز ترخیص می گردد.
 • الزامی است که پماد، قطره و داروهای تجویزی توسط پزشک در زمان مقرر استفاده گردد.
 • بیمار باید تا چند روز به حالت طاق باز و با سر بالاتر از سایر نقاط بدن استراحت نماید. از پایین انداختن سر به دلیل ایجاد خونریزی و افتادگی بینی خودداری شود.
 • همچنین ۵ تا یک هفته بعد از جراحی به منظور خارج سازی گچ جراحی اقدام و تا هفته ها از چسب مخصوص بینی به منظور فرم دهی بهتر و عدم افتادگی استفاده شود.
 • از ورزش و حرکات سنگین تا ۳ ماه خودداری شود.

هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی زیبایی بینی بسته به نوع بینی، مدل انتخابی، روش جراحی، میزان و شدت مشکلات بینی، نوع کلینیک و بیمارستان انتخابی و دستمزد و مهارت پزشک متفاوت می باشد. الزامی است که در خصوص هزینه با پزشک مشورت گردد.

هزینه-جراحی-بینی

عوارض جراحی زیبایی بینی

هر جراحی به موازات مزایا دارای معایبی نیز می باشد. تورم، کبودی، درد بسیار کم پس از جراحی طبیعی می باشد. این عوارض بسیار سریع برطرف شده و بیمار یک هفته تا ۱۰ روز بعد می تواند به زندگی نرمال باز گردد.

کلام آخر

جراحی زیبایی بینی یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در میان ایرانیان می باشد. به دلیل پیشرفت های صورت گرفته در خصوص جراحی های بینی امروزی، ضروری است که اطلاعات جامعی در این خصوص داشته باشید. در این مقاله تمام جوانب و مسائل مربوط به جراحی زیبایی بینی مورد بررسی و تحلیل گردید. توصیه می شود که در صورت تمایل به انجام جراحی زیبایی بینی حتما این مقاله را مورد مطالعه قرار دهید.

سوالات متداول جراحی بینی

دکتر پژمان سرشار زاده

دکتر پژمان سرشار زاده

متخصص گوش، حلق و بینی و جراح سر و گردن
تخصص در زمینه ی جراحی زیبایی صورت و بینی
گواهینامه پزشکی از کشور کانادا
عضو انجمن پزشکان کانادا

6 پاسخ

  1. زمانی که بینی دارای غضروف های محکم و سفتی باشد و پوست بینی نیز نازک باشد می توان گفت این بینی استخوانی است و در حالتی که بینی دارای مقدار زیادی چربی باشد و غضروف های آن ضعیف باشند بینی گوشتی است البته ضخامت پوست در بینی های گوشتی بسیار زیاد است. ممکن است بینی حالتی بین این دو نوع را داشته باشد که با معاینه پزشک قابل تشخیص است.

  1. به دلیل اینکه بینی که یکبار جراحی بروی آن انجام نسبت به بینی که برای بار اول قرار است که جراحی شود حساس تر می باشد . ممکن است برای انجام جراحی ترمیمی بینی برای برطرف کردن مشکلات بینی نیاز به تقویت غضروف بینی و بافت استخوان بینی باشد که این کار کمی دشوار میباشد و جراح باید غضروف مورد نیاز برای تقویت را از دنده یا گوش بیمار تهیه کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *