۵ دقیقه
اتوپلاستی

همه چیز درباره جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

آنچه می خوانید...

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، عملی است که در آن جراح پلاستیک میتواند اندازه، مکان قرار گیری و شکل گوش ها را تغییر دهد. برخی از مردم اتوپلاستی را برای اصلاح یک ناهنجاری ساختاری، انتخاب می کنند. برخی دیگر به این دلیل که گوش هایشان بیشتر از شکل معمول از سرشان بیرون زده است و آن را دوست ندارند، این عمل را انتخاب میکنند.

در این مقاله درباره عمل اتوپلاستی، افرادی که این عمل را انتخاب میکنند و پروسه ی کلی انجام این عمل اطلاعات بیشتری کسب میکنیم. با ما در ادامه همراه باشید…

اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش روی قسمت قابل مشاهده گوش خارجی،یا همان لاله گوش، انجام می شود. لاله گوش، چین های غضروفی است که با پوست پوشانده شده اند. این چین ها قبل از تولد شروع به رشد کرده و در سال های بعد از تولد به رشد خود ادامه می دهد. اگر لاله گوش به درستی رشد نکند، میتوان برای اصلاح اندازه، موقعیت یا شکل گوش ها، اتوپلاستی را انتخاب کرد.

جزاحی-زیبایی-گوش

انواع مختلفی از اتوپلاستی وجود دارد:

 • بزرگ کردن گوش: برخی از افراد ممکن است گوش های کوچک یا گوش هایی داشته باشند که به طور کامل رشد نکرده است. در این موارد ممکن است بخواهند برای افزایش سایز گوش بیرونی خود جراحی زیبایی گوش انجام دهند.
 • سنجاق گوش: این نوع اتوپلاستی برای نزدیکتر کردن گوشها به سر است و روی افرادی انجام می شود که گوش هایشان به طور برجسته از دو طرف سرشان بیرون می آید.
 • کوچک کردن گوش: ماکروتیا زمانی است که گوش های شما بزرگتر از حد معمولی باشد. افراد مبتلا به ماکروتیا ممکن است برای کاهش سایز گوش خود جراحی زیبایی گوش انجام دهند.

چه کسی کاندیدای خوبی برای اتوپلاستی است؟

 اتوپلاستی معمولا برای گوش هایی استفاده می شود که:

 • بزرگتر یا کوچکتر از حد معمول باشد
 • از بدو تولد به دلیل آسیب، ضربه یا یک مشکل ساختاری شکل غیر طبیعی داشته باشند
 • گوشها از سر بیرون بزند
 • همچنین، برخی از افراد ممکن است قبلاً جراحی زیبایی گوش انجام داده باشند و از نتایج راضی نباشند. به همین دلیل، آنها ممکن است روش دیگری را انتخاب کنند.

کاندیداهای خوب برای اتوپلاستی:

 • سن شخص ۵ سال یا بیشتر باشد.این سن، زمانی است که گوش به اندازه ۹۰ درصد اندازه خود در بزرگسالان رسیده است.
 • فرد در سلامت کلی خوبی باشد. داشتن یک بیماری زمینه ای می تواند خطر عوارض را افزایش دهد یا بر بهبودی تأثیر بگذارد.
 • افرادی که به سیگار اعتیاد ندارند. سیگار کشیدن می تواند جریان خون را در ناحیه کاهش دهد و روند بهبودی را کندتر کند.

بیایید بررسی کنیم که دقیقاً چه چیزی را می توانید قبل، در طول و بعد از عمل اتوپلاستی خود انتظار داشته باشید.

هزینه-جراحی-زیبایی-گوش

اقدامات قبل از جراحی زیبایی گوش

 قبل از انجام عمل، باید با جراح پلاستیک خود مشورت کنید. درطول این پروسه با بررسی تاریخچه پزشکی برای پاسخ دادن به سؤالات مربوط به داروهایی که مصرف می کنید، جراحی های گذشته و هر گونه شرایط پزشکی فعلی یا قبلی آماده باشید.

معاینه: جراح پلاستیک شما شکل، اندازه و محل قرارگیری گوش های شما را ارزیابی می کند. همچنین میتوانند گوش ها را اندازه گیری و یا از آنها عکس بگیرند.

گفتوگو: این شامل صحبت در مورد خود روش، خطرات مرتبط و هزینه های احتمالی است. جراح پلاستیک شما همچنین باید در مورد انتظارات شما از این عمل بشنود.

سوالات: اگر چیزی نامشخص است یا احساس می کنید به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، به هیچ وجه از پرسیدن سؤال نترسید. همچنین توصیه می شود در مورد صلاحیت ها و سال ها تجربه جراح خود سؤالاتی بپرسید.

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود؟

اتوپلاستی معمولاً یک عمل سرپایی است که بسته به مشخصات و پیچیدگی روش، میتواند بین ۱ تا ۳ ساعت طول بکشد. بزرگسالان و کودکان بزرگتر ممکن است در طول عمل بی حسی موضعی با آرام بخش دریافت کنند. در برخی موارد نیز ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود. بیهوشی عمومی معمولاً برای کودکان کوچکتر که تحت این عمل قرار میگیرند، توصیه می شود.

تکنیک جراحی خاصی که مورد استفاده قرار می گیرد به نوع اتوپلاستی شما بستگی دارد. به طور کلی، اتوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • ایجاد یک برش، یا در پشت گوش یا داخل چین های گوش.
 • دستکاری بافت گوش، که می تواند شامل برداشتن غضروف یا پوست، تا زدن و شکل دادن به غضروف با بخیه های دائمی، یا پیوند غضروف به گوش باشد.
 • بستن برش ها با بخیه.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

یک پانسمان روی گوش های خود قرار می دهید. حتما پانسمان خود را تمیز و خشک نگه دارید. علاوه بر این، سعی کنید در حین بهبودی موارد زیر را انجام دهید: از لمس کردن یا خراشیدن گوش خودداری کنید. موقعیتی را برای خواب انتخاب کنید که روی گوش خود قرار نگیرید. لباس هایی بپوشید که مجبور نیستید روی سر خود بکشید، مانند پیراهن های دکمه دار.

در برخی موارد، ممکن است نیاز به کشیدن بخیه نیز داشته باشید که در صورت لزوم، پزشک به شما اطلاع خواهد داد. برخی از انواع بخیه ها نیز خود به خود جذب می شوند.

دکتر پژمان سرشار زاده

دکتر پژمان سرشار زاده

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن – تخصص در زمینه ی جراحی زیبایی صورت و بینی – گذراندن دوره ی پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصيل سال ١٣٨٦

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *