۶ دقیقه
سفر-هوایی-بعد-از-عمل-بینی

آیا می توان بعد از جراحی بینی سفر کرد؟

آنچه می خوانید...

جراحی بینی، یکی از رایج ترین عمل های زیبایی است که امروزه در سراسر جهان متقاضیان بسیار زیادی دارد. از آنجایی که این جراحی جزو عمل های راحت محسوب می شود و همچنین می تواند تاثیر شگفت انگیزی در تغییر چهره داشته باشد، از محبوبیت بسیار بالایی نیز برخوردار می باشد. نکته قابل توجه در رابطه با عمل زیبایی بینی، اهمیت دوران نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی است. معمولا نتیجه عمل بینی به میزان زیادی وابسته به مراقبت های بعد از آن می باشد. به همین دلیل است که پزشکان روی این موضوع تاکید دارند. از رایج ترین سوالاتی که در رابطه با مراقبت های پس از عمل بینی پرسیده می شود، امکان مسافرت بعد از جراحی بینی است. بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا مسافرت بعد از این جراحی امکان پذیر است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه نیاز است در رابطه با مسافرت پس از عمل بینی بدانید، به طور کامل آشنا کنیم.

مسافرت-بعد-از-جراحی-بینی

اهمیت مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی

همانطور که گفته شد مراقبت های پس از جراحی بینی نقش بسیار موثری در نتیجه جراحی دارد. بنابراین نمی تواند اهمیت دوران نقاهت پس از عمل را نادیده گرفت. از آنجایی که غضروف و استخوان بینی پس از جراحی به شدت آسیب پذیر هستند، هرگونه فشار و ضربه می تواند منجر به تغییر در شکل آن ها شود. از طرفی این جراحی تحت بیهوشی انجام می شود و اثرات داروی بیهوشی حدود ۲۴ ساعت طول می کشد تا به طور کامل از بدن فرد خارج شود.

مسافرت بعد از جراحی بینی یکی از سوالاتی است که در رابطه با مراقبت های پس از عمل بینی پرسیده می شود. معمولا بهتر است حداقل دو هفته بعد از جراحی برای رفتن به مسافرت اقدام نمود. البته این در صورتی است که ضرورتی برای انجام مسافرت وجود داشته باشد. در غیر اینصورت بهتر است مسافرت خود را یک تا دو ماه پس از جراحی بینی به تاخیر بیندازید. از طرفی رانندگی کردن در ۲۴ ساعت پس از جراحی می تواند به شدت خطرناک باشد. زیرا تاثیر داروی بیهوشی هنوز از بدن شما خارج نشده است.  

عوارض مسافرت بعد از جراحی بینی  

مسافرت بعد از جراحی بینی در ۲۴ ساعت اول تنها در صورتی که پزشک اجازه دهد، امکان پذیر است. همچنین پزشک تنها در صورتی این اجازه را می دهد که بیمار از ضعف بدنی جدی برخوردار نباشد و مسافت مورد نظر کوتاه باشد. البته این در صورتی است که بیمار بخواهد با ماشین شخصی سفر کند. برای مسافرت با هواپیما نیز حداقل باید دو هفته پس از جراحی اقدام نمایید. در صورتی که چند روز ابتدایی پس از جراحی بینی بخواهید با هواپیما سفر کنید، ممکن است با عوارض زیر مواجه شوید.

  • خونریزی: مسافرت بعد از جراحی بینی با استفاده از هواپیما می تواند منجر به خونریزی در ناحیه بینی شود. قطعا خونریزی خفیف بعد از جراحی کاملا طبیعی است. اما زمانی که فرد با هواپیما مسافرت می کند، در ارتفاعات هوا کم می شود. بنابراین او برای دریافت هوای مورد نیاز ریه ها نیاز به تنفس بیشتر و عمیق تر دارد. به همین دلیل به مخاط بینی فشار بیشتری وارد می شود و در نهایت احتمال خونریزی بیشتر خواهد شد.
  • درد: از دیگر عوارضی که هنگام مسافرت بعد از جراحی بینی ممکن است با آن مواجه شوید، درد در ناحیه بینی و سینوس ها می باشد. از آنجایی که سفر می تواند باعث ورود هوا به بافت های بینی شود، ممکن است موجب شود تا بینی تحت فشار قرار گیرد. در این صورت فرد در ناحیه بینی و همچنین سینوس احساس درد و ناراحتی خواهد داشت. این فشار در ناحیه سینوس نیز منجر به سردردهای مزمن و آزاردهنده می شود.


نمونه کارهای جراحی بینی دکتر پژمان سرشارزاده

جراحی-بینی-در-خانم-ها
عمل-زیبایی-بینی
عمل-بینی

بهترین زمان برای مسافرت بعد از جراحی بینی

بهترین زمان برای مسافرت بعد از جراحی بینی حداقل دو هفته پس از انجام جراحی می باشد. به خصوص افرادی که می خواهند به صورت هوایی مسافرت کنند، بهتر است تا ۱۴ روز بعد از عمل بینی خود صبر کنند. کاهش هوا در ارتفاعات بالا می تواند مشکلات متعددی را برای فرد ایجاد نماید. حالت تهوع، درد شدید، خونریزی، عفونت و … از شایع ترین عوارضی هستند که ممکن است برای او ایجاد شود. از طرفی تهوع در پرواز می تواند فشار بسیار زیادی را متوجه بینی نماید و میزان خونریزی آن را نیز افزایش دهد. این عوارض در نتیجه جراحی نیز بسیار تاثیرگذار هستند. به طور کلی پس از جراحی بینی بهتر است تا حد ممکن از سفرهای غیر ضروری پرهیز نمایید. هنگامی که زخم ها به طور کامل بهبود پیدا کردند، می توانید برای سفر اقدام کنید.

در صورت ضرورت مسافرت بعد از جراحی بینی، ممکن است پزشک سفر را دو روز بعد از جراحی تایید نماید در این رابطه باید مشاوره ها را قبل از عمل از بهترین جراح بینی نیمه فانتزی دریافت نمایید. البته این در صورتی است که فرد بخواهد با ماشین شخصی سفر کند و مسافت نیز طولانی نباشد. در برخی از مواقع ممکن است فرد برای جراحی بینی از شهری دیگر آمده باشد. در این صورت فقط باید با ماشین شخصی سفر کند و همچنین بهتر است فرد حداقل ۲۴ ساعت پس از جراحی به شهر خود بازگردد.

نکات قابل توجه در رابطه با مسافرت بعد از جراحی بینی

نکات دیگری نیز در رابطه با مسافرت بعد از جراحی بینی وجود دارند، که بهتر است نسبت به آن ها آگاهی داشته باشید.

  • پس از جراحی بینی، بافت بینی به شدت آسیب پذیر می باشد. به همین دلیل حدود چند هفته زمان می برد تا غضروف و استخوان های بینی ترمیم شوند. با توجه به این موضوع هرگونه آسیب، فشار و ضربه می تواند ترمیم بافت های بینی را به تاخیر بیندازد. به همین دلیل تمامی پزشکان توصیه می کنند که از سفرهای غیر ضروری پس از جراحی بینی خودداری شود.
  • برخی از افراد در طول سفر دچار حالت تهوع، گرمازدگی ( در فصل گرما ) و سردردهای مزمن می شوند. اگر شما نیز جزو این افراد هستید، بهتر است به هیچ عنوان برای سفر بعد از جراحی بینی اقدام نکنید. بهترین زمان برای مسافرت این افراد حداقل ۱۵ تا ۲۰ روز پس از جراحی بینی می باشد. زیرا مسافرت بعد از جراحی بینی آن ها می تواند با عوارض ناراحت کننده ای همراه باشد.
دکتر پژمان سرشار زاده

دکتر پژمان سرشار زاده

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن – تخصص در زمینه ی جراحی زیبایی صورت و بینی – گذراندن دوره ی پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصيل سال ١٣٨٦

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *