۶ دقیقه
نحوه-خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینی

بهترین و صحیح ترین وضعیت خوابیدن بعد از جراحی بینی

آنچه می خوانید...

زیبایی بینی و چهره به عنوان نتایجی که پس از جراحی بینی به دست می‌آید برای اکثر بیماران رضایت بخش می‌باشد اما عوارض پس از جراحی برخی اوقات می‌تواند آزار دهنده و ناراحت کننده باشد، مشکلاتی مانند تورم، کبودی، تغییر غذایی و استفاده از مایعات و مواد غذایی نرم و از همه مهمتر مشکلاتی که حین خوابیدن به وجود می‌آید. اکثر افراد می‌دانند که مصرف به موقع داروها، استراحت کافی و پیروی از دستورالعمل‌های جراح و مراقبت های بعد از جراحی بینی به عنوان بخشی از نکاتی است که جهت دستیابی به نتایج مطلوب از نحوه جراحی مهم می‌باشد اما شاید عده‌ی کمی بدانند که نحوه‌ی خوابیدن پس از جراحی بینی یکی از نکات مهم این دستورالعمل می‌باشد.

در ادامه راهکارهایی جهت نحوه‌ی استراحت و خوابیدن پس از جراحی بینی ارائه می‌شود تا اگر قصد جراحی بینی دارید یا به تازگی جراحی بینی انجام داده‌اید بتوانید با رعایت این نکات دوران نقاهت خود را با آسودگی بیشتری طی نمائید. با ما همراه باشید…

خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینی

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی به خصوص در هفته اول جراحی با اهمیت است. بیمار باید خواب کافی داشته باشد و به طور کامل استراحت کند تا دوران نقاهت خود را هر چه سریع تر طی کند. اما باید توجه داشته باشد که توصیه های جراح در مورد نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی را رعایت کند تا مشکلی برای بینی او پیش نیاید. در ادامه به توضیح نکاتی مهم در این زمینه می پردازیم.

به اندازه‌ی کافی بخوابید

در زمان استراحت، جریان خون بیشتری به سمت عضلات و بافت‌های آسیب دیده هدایت می‌شود و با افزایش اکشیژن رسانی و جریان مواد مغذی بیشتر به ناحیه بینی روند ترمیم بافت‌های بینی با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. در واقع زمانی که استراحت می‌کنید لازم نیست جریان خون به سمت اندام ها و ارگان‌هایی که در حرکت و فعالیت نقش دارند جریان داشته باشد و مغز می‌تواند میزان خون لازم را به سمت بینی که در حال ترمیم بافتی است هدایت نماید.

استفاده از داروهای مسکن و خوابیدن می‌تواند در کاهش میزان درد نیز نقش چشمگیری داشته باشد بنابراین سعی کنید به میزان لازم یعنی ۸ ساعت در شب و چند ساعت طی روز را به خواب و استراحت اختصاص دهید.

به پشت بخواهید

پس از جراحی با توجه به تغییراتی که ناحیه استخوان و غضروف‌های بینی انجام می‌شود جهت جلوگیری از هرگونه ضربه احتمالی روی بینی آتل یا گچ قرار داده می‌شود، اما حتی با وجود آتل روی بینی باید دقت نمائید که در هنگام خوابیدن فقط یه پشت دراز بکشید، به هیچ وجه به پهلو یا روی شکم دراز نکشید زیرا علاوه بر ایجاد فشار و افزایش التهاب روی بینی می‌تواند منجر به به ایجاد ضربات شدید ناگهانی به بینی شود که حتی با وجود آتل نیز صدمات جبران ناپذیری به نتیجه‌ی جراحی وارد شود. بنابراین رعایت درست نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی می تواند از بروزاین مشکلات جلوگیری کند.

شاید شما عادت داشته باشید که همیشه به پشت بخوابید و این مورد برای شما مشکلی ایجاد نکند، اما برای افرادی که عادت دارند به پهلو یا شکم بخوابند لازم است که از چند هفته پیش از جراحی نحوه‌ی خوابیدن خود را تغییر دهند تا پس از جراحی مشکلی برای خوابیدن نداشته باشید. راهکارهایی که می‌توانید جهت این امر انجام دهید به عنوان مثال استفاده از دو بالشت یا پتوهای تا شده در پهلوها جهت جلوگیری از چرخش به پهلو (به طور کلی خوابیدن به پشت مانع از کمردرد می‌شود و از ایجاد چین و چروک‌های پوست صورت نیز جلوگیری می‌نماید بنابراین بهتر است عادت کنید که در هنگام خوابیدن همیشه در این موقعیت استراحت نمائید)

نحوه-صحیح-خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینی

جهت کاهش تورم سر خود را بالاتر نگه دارید

زمانی که سر شما هم سطح قلب باشد، تجمع مایعات، ادم و تورم در ناحیه بینی افزایش می‌یابد بنابراین در هنگام خواب شبانه یا استراحت روزانه ۲ یا ۳ عدد بالشت اضافی زیر سر خود قرار دهید یا اگر از تخت طبی استفاده می‌کنید سر آن را ۳۵ تا ۴۰ درجه به سمت بالا بچرخانید، در این وضعیت گردش خون در محدوده‌ی صورت و بینی نیر بهتر صورت می‌گیرد.

تنها بخوابید

اگر همسر، فرزند خردسال یا حیوان خانگی شما شب‌ها با شما در یک تخت می‌خوابد، لازم است برای چند هفته جای خواب آنان را تغییر دهید و تنها بخوابید زیر ضربات ناگهانی دست، مشت، پا، پنجه، چرخش یا تکان ناگهانی آن‌ها ممکن است به صورت تصادفی باعث ایجاد ضربات شدید به بینی شما شود.

تا چه مدت پس از جراحی بینی باید این نکات را رعایت کرد؟

بهترین جراح بینی توصیه های لازم در مورد نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی را به شما ارائه می دهد. اینکه تا چه مدت بعد از جراحی بینی باید به نکاتی که ذکر شد عمل کنید، بستگی به نکات زیر دارد:

  • میزان اصلاحات و تغییراتی که حین جراحی بر بینی شما صورت گرفته است (با توجه به نوع بینی شما)
  • روش جراحی که برای شما انجام شده است (روش جراحی باز یا بسته)
  • سرعت بهبودی و پاسخ ایمنی بدن شما به عوارض جراحی

با توجه به نکاتی که بیان کردیم به طور متوسط ۷ تا ۱۰ روز باید تمام نکات مطرح شده را رعایت نمائید، جهت اطمینان از مدت زمانی که باید به پشت بخوابید یا سر خود را بالاتر نگه دارید باید در طی ویزیت‌هایی که در هفته‌ی اول و دوم پس از جراحی دارید این سوال را از پزشک خود بپرسید تا وی با توجه به شرایط شما پاسخ مناسب را ارائه دهد.

در اکثر موارد پزشکان توصیه می‌کنند بیماران تا زمانی که می‌توانند روش خوابیدن به پشت را ادامه دهند.

خوابیدن به پهلو بعد از جراحی بینی چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

پس از جراحی بینی فرد باید از خوابیدن به پهلوی چپ یا راست خودداری کند، زیرا ساختار بینی پس از عمل بسیار ضعیف و حساس است و خوابیدن در این وضعیت می تواند تورم و التهاب بینی را افزایش دهد. بهترین وضعیت، خوابیدن به طور طاق باز است که باعث می شود آسیبی به بینی شما وارد نشود و بینی زودتر بهبود پیدا کند.

منابع:

https://www.wedofaces.com/blog/quick-tips-for-better-sleep-after-a-rhinoplasty/

https://sandiegocosmeticclinic.com/blog/what-is-the-best-way-to-sleep-after-rhinoplasty-surgery

https://torontoplasticsurgeon.com/blog/helpful-tips-for-sleeping-after-a-rhinoplasty-procedure

دکتر پژمان سرشار زاده

دکتر پژمان سرشار زاده

متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن – تخصص در زمینه ی جراحی زیبایی صورت و بینی – گذراندن دوره ی پزشکی عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصيل سال ١٣٨٦

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *